2016 Screenplay Contest Finalists
One Laurel Canyon Place by Kathryn Graf
Inhuman Resources (FF) by Hope Madden
The Apocalypse Chronicles by Nathan Ludwig
ATMO-SPHERE by Steven Canfield Crowley
Rue by Kay Poiro
The 2016 Schedule of Events!
FRIDAY APRIL 15TH 2016
STAGE 1
7:00PM VIP EXCLUSIVE RED CARPET KICKOFF PARTY
SATURDAY APRIL 16TH 2016
STAGE 1
10:00AM Doors Open
11:00AM SHORT FILM BLOCK 90m
- Lullaby Procedure 26m
- Lucifer 6m
- Between Hell And A Hard Place 25m
- A Way Out 14m
- Flicker 12m
- Take Out 7m
12:30PM Filmmaker Q&A 15m
12:45PM Intermission 15m
01:00PM Aztec Blood 1h22m
02:23PM Volumes of Blood 1h36m
04:00PM Filmmaker Q&A 15m
04:15PM Intermission 15m
04:30PM SHORT FILM BLOCK 90m
- The Straw Man 9m
- The Unconventional Gourmet 14m
- Guess Who’s Not Coming To Breakfast, Lunch or Dinner? 11m
- Soccer Moms In Peril 9m
- Guardianship 11m
- Dead Air 17m
- Mr.Dentonn 9m
- Normal People 4m
- This Is A Dream And I’m Going To Kill You 4m
- Do You Want To Play? 3m
06:00PM Filmmaker Q&A 15m
06:15PM Intermission 15m
06:30PM Dead Still 1h34m
08:05PM Q&A With Christopher Saint Booth 25m
08:30PM Intermission 15m
08:45PM Horror Cosplay Contest Display / Judging 1h15m
10:00PM Close of Day 1
STAGE 2
CHARITY FUNCTION – DETAILS COMING SOON!
STAGE 3
WORKSHOPS, PANELS & ADD ON FUNCTIONS – COMING SOON!
STAGE 4
10:00AM Doors Open
11:00AM Androgynum 1h42m
12:42PM Intermission 15m
12:57PM The Dooms Chapel Horror 1h33m
02:30PM Panel With Filmmakers 15m
02:45PM Intermission 15m
03:00PM Death: A Love Story 1h17m
04:17PM RWD 1h13m
06:00PM Filmmaker Q&A 15m
06:15PM Intermission 15m
06:30PM SHORT FILM BLOCK 90m
- The Brim Sessions: Hope 12m
- Through The Looking Glass 7m
- Canvas of Blood 28m
- Maintenance Required 15m
- Porcelain 9m
- The Peripheral 12m
- The Rules 5m
- Untitled 3m
08:30PM Filmmaker Q&A 15m
08:45PM SHORT FILM BLOCK 1h
- Pale Creatures of the Night 21m
- Among The Shadows 35m
- The Little 4m
09:45PM Filmmaker Q&A 15m
10:00PM Close of Festival Day
SUNDAY APRIL 17TH 2016
STAGE 1
10:00AM Doors Open
11:00AM No Solicitors 1h39m
12:39PM Seclusion 1h32m
02:15PM Filmmaker Q&A 15m
02:30PM Intermission 15m
02:45PM SHORT FILM BLOCK 2h
- A Strange Kind of Pumpkin 9
- Uncommon Enemies 9m
- A Terrible Day For Jared 7m
- Boarding House 24m
- Hush 7m
- Shi 9m
- Beyond Redemption 30m
- Relentless 25m
04:45PM Filmmaker Q&A 15m
05:00PM Intermission 15m
05:15PM Hell Town 1h30m
06:45PM Filmmaker Q&A 15m
07:00PM Intermission 15m
07:15PM SHORT FILM BLOCK 1h
- The Conductor 7m
- Scissor Man 8m
- Tickle 12m
- The Army Within 17m
- The Studio 16m
08:15PM Filmmaker Q&A 15m
08:30PM Intermission 15m
08:45PM Awards Ceremony
10:00PM Close of Festival Day
STAGE 2
CHARITY FUNCTION – DETAILS COMING SOON!
STAGE 3
WORKSHOPS, PANELS & ADD ON FUNCTIONS – COMING SOON!
STAGE 4
10:00AM Doors Open
11:00AM Carlos Dunn’s Katherine 1h28m
12:28PM Hank Vs The Undead 1h32m
02:00PM Filmmaker Q&A 15m
02:15PM Intermission 15m
02:30PM Trace 1h30m
04:00PM Entity 1h48m
05:48PM Filmmaker Q&A 15m
06:03PM Intermission 12m
06:15PM Stenwyken 1h13m
07:30PM SHORT FILM BLOCK 1h
- The Great Big Wild 15m
- Colors of the Moon 9m
- Annaliese: A Love Story 17m
- Hum 13m
- Painted WIth Red 6m
08:30PM Stage 4 Closes
_________________________________________________________
*This schedule subject to change at anytime without notice. All times are approximate.